Teraz jest 17 cze 2019, o 23:39

Stary Folwark (Alt Vorwerk)/Pokrzywno (Engelsburg)

• Autor
  • Wiadomość

Pitas

Re: Stary Folwark(Alt Vorwerk)/Pokrzywno(Engelsburg)

Post14 mar 2013, o 06:12

Pszczół Gucio napisał(a):No to masz grób Timma, ktłóry według niemieckiej propagandy został zamordowany przez polskich żołnierzy w 1939 roku. Według przekazów miejscowych, został złapany przez żołnierzy polskich w trakcie nadawania informacji przez radiostację. Najciekawsze, że nie data śmierci kompletnie się nie zgadza z działalnością polskich żołnierzy na tym terenie w 1939 roku

...a może miał syna?

Pszczół Gucio

Post14 mar 2013, o 19:45

a to możliwe

wlodz

Post13 kwi 2013, o 15:59

Tablica tego grobu jest bardzo ciekawa. Zdjęcie przytaczam. Z napisu wynika, że chłop Hermann Thimm urodzony 12.11.1869, "poległ" 5.9.1939 w trakcie deportacji do Warszawy (dokładnie nie mogę odczytać, kamień jest utrącony) "z ręki polskiego mordercy". Widać, że ktoś próbowal skuć napis "polskiego" i zaczynał skuwać wyraz "mordercy".
Pomnik jest unikalny, ocalał po wojnie chyba tylko dlatego, że cmentarz jest zupełnie zapomniany i zarośnięty. I chyba niech tak zostanie...
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

Pszczół Gucio

Post13 kwi 2013, o 16:06

Wlodz wyjaśnił wątpliwości. Jednak to ten sam. Bauer w tłumaczeniu "chłop" jest troszkę w dzisiejszych czasach mylące. Raczej bogaty gospodarz. Choć to także nie oddaje sytuacji tego człowieka

wlodz

Post13 kwi 2013, o 16:31

Na cmentarzu znajduje się jeszcze jeden ciekawy nagrobek. Jest "stojący", co rzadko się zdarza na okolicznych cmentarzach. Pochowany jest w nim mieszkaniec wsi, który chyba odznaczył się na jednej z pruskich wojen. Świadczy o tym ryt żelaznego krzyża z liśćmi dębu, wieńczący kamień.

mojapola

Post21 kwi 2013, o 11:59

Pszczół Gucio napisał(a):Temat wczoraj został częściowo obrobiony ze Sturmem.

Czy mógłbyś podać linka do tego tematu? Nie udało mi się go znależć a też jestem zainteresowana historią tych dwóch obozów. Zaskakuje mnie jak mało informacji jest o nich w internecie.
Pozdrawiam.

Pszczół Gucio

Re: Stary Folwark (Alt Vorwerk)/Pokrzywno (Engelsburg)

Post21 kwi 2013, o 15:42

a możesz pokazać zdjęcie samej płyty - jaki tam jest tekst. To pewnie jakiś "ochotnik" z 1914 roku. To jednak tylko teoryjka

Pitas

Post25 maja 2013, o 15:21

...fragment sztabowej mapy ukazującej 2 linie okopów wraz z (planowanymi/wykonanymi) obiektami typu Tobruk na odcinku Stary Folwark -Dębieniec. Do prac przy powstawaniu tego odcinka (wg/wspomnień) Niemcy wykorzystywali prócz jeńców, również ludność cywilną z Grudziądza.

wlodz

Post5 lip 2014, o 16:38

Udało mi się zebrać informację od Pana E.S, rocznik 1929. Jako 15-latek musiał brać udział w 1944 roku w robotach fortyfikacyjnych w okolicy Maruszy i Okonina. Wraz z innymi Polakami, często rówieśnikami kopał okopy, rowy przeciwpancerne, wykopy pod schrony betonowe i drewniane w Pokrzywnie i Maruszy oraz w pobliżu Okonina. Według tego pana generalnie nie był to przymus, po prostu dostawał za to żywność. Do pracy dojeżdżał codziennie z Grudziądza rowerem.
W robotach ziemnych brali udział także robotnicy cudzoziemscy, zwłaszcza jeńcy z Francji i Rosjanie. Byli oni zakwaterowani w barakach w Starym Folwarku, postawionych na żwirowisku w rozwidleniu dróg. Mój rozmówca mógł tam nocować, ale wolał nocować w domu i codziennie dojeżdżać rowerem. Pilnowanie jeńców było iluzoryczne, nie palili się oni do ucieczki. Raczej panowała obawa przez "wyzwolicielami" ze wschodu. Wcześniej obóz baraków też istniał, jednak jeńcy byli zatrudniani w robotach polnych w Starym Folwarku. Po powstaniu warszawskim dokwaterowano kilkuset powstańców. Mój rozmówca nie słyszał nic, jakoby ich potem rozstrzelano.
W 1945 roku mój rozmówca był już w Grudziądzu, w lutym w cytadeli, brał udział w pochówkach w fosie cytadeli licznych żołnierzy zmarłych w lazarecie. Pamięta kilkaset zwłok. Pochówki odbywały się tylko w nocy, bowiem w dzień na pracujących "polowały" radzieckie samoloty.

wlodz

Post24 lip 2014, o 14:13

Pszczół Gucio napisał(a):Wlodz wyjaśnił wątpliwości. Jednak to ten sam. Bauer w tłumaczeniu "chłop" jest troszkę w dzisiejszych czasach mylące. Raczej bogaty gospodarz. Choć to także nie oddaje sytuacji tego człowieka

Ta pocztówka była już ba forum, ale tu jest wyraźniejsza Jeden z kwadrantów przedstawia dom "Amtsvorsteher Thimm".
Wg pruskiego zarządzenia z 13.12.1872 dla prowincji wschodnich był to urzędnik policyjny, odpowiedzialny za okręg urzędowy (Amtsbezirk). Zajmował się zwłaszcza bezpieczeństwem porządkiem, ochroną zdrowia, zakwaterowaniem.
Można więc przypuszczać, że rodzina Thimm była ważna, znacząca. Powrót panowania niemieckiego w 1939 roku był jej zapewne na rękę...
Poprzednia strona

Powrót do Okolice Grudziądza