Teraz jest 22 sie 2019, o 22:31

Cmentarz Ewangelicki Ruda

• Autor
  • Wiadomość

archiwumx

Cmentarz Ewangelicki Ruda

Post18 sie 2013, o 23:37

Witam
Szukam informacji i zdjęć cmentarza oraz Kościoła Ewangelickiego (rozebranego po wojnie) znajdującego się w lesie (nazwanym Kapela) pomiędzy miejscowością Ruda a Wałdowo Szlacheckie. Będę wdzięczna za każdą informację na ten temat.

-- 19 sie 2013, o 18:22 --

Mam kilka zdjęć z tego roku gdy byłam tam na wakacjach, to rodzinne strony mojego taty. Chciałbym się dowiedzieć o nich więcej, może ma ktoś pomysł gdzie poszukać np. starych fotografii z tego miejsca.
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

night

Re: Cmentarz Ewangelicki Ruda

Post26 cze 2014, o 13:22

Prócz nieistniejącej kaplicy umieszczonej na wzniesieniu, cmentarz posiada jeszcze jedną tajemnicę. Dodajmy, że pozytywną. Ktoś odnowił dwa nagrobki. Sądząc po architekturze występujących tu nagrobków postanowiono zamontować dwie nowe lastrykowe ramki, a do każdej dodać krzyż z krucyfiksem. Czy ktoś wie kto dba o te nagrobki?
Cmentarz jest chyba jednym z największych spośród tzw. wiejskich cmentarzy ewangelickich na jakim byłem. Łącznie z terenem po kaplicy liczy ok. 0,71 ha. Nie wiem dokładnie jak przekłada się to na liczbę nagrobków. Zdążyłem doliczyć 50 sztuk gdy definitywnie wygoniły mnie komary. Ma czytelny układ i co najmniej kilkanaście wielkich dębów.
Sama kaplica to najprawdopodobniej był filiał parafii ewangelickiej w Wielkich Łunawach. Kiedyś Ruda należała do powiatu chełmińskiego (Kreis Kulm).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Więcej zdjęć: http://lapidaria.wikidot.com/cmentarz-ewangelicki-ruda

archiwumx

Post7 sie 2014, o 21:35

To prawdopodobnie nagrobki z rodziny Ch., ale ludzie którzy w czasach powojennych tu mieszkali twierdzą, że w latach 60 kobieta przychodząca na groby Państwa Ch. paliła znicze w innym miejscu - kawałek niżej. Dziś to już chyba symbol i tak fajnie, że ktoś szuka swych przodków. Kaplica stojąca na wzgórzu została rozebrana przez miejscowych zaraz po wojnie, traktowano ją jako pozostałość po wrogach, a w jej fundamentach znaleziono słój z dokumentacją, którą wysłano do tłumaczenia do Niemiec - nigdy nie wróciła :(. Szukałam zdjęć tej kaplicy, ale istnieją pewnie tylko w prywatnych archiwach i albumach, a do takich ciężko dotrzeć. Tablice, które są na zdjęciu pochodzą z przynajmniej dwóch różnych nagrobków, co widać po datach pochówku. Temat jest ciekawy i myślę że jest tu wiele do odkrycia. To zabytki - czemu nikt (gmina) o to nie dba?
Ostatnio edytowano 8 sie 2014, o 20:50 przez archiwumx, łącznie edytowano 1 raz

Pszczół Gucio

Post8 sie 2014, o 17:43

Pani która się opiekuje tymi grobami z pewnością urodziła się na przełomie lat 60/70. Nie chciała aby jej nazwisko pojawiało się w jakimkolwiek sposób w mediach. Miała jakieś przykrości z powodu odnawiania tych grobów ze strony "miejscowych". Faktem jest jednak, że spoczywa tam jej rodzina.

archiwumx

Post8 sie 2014, o 21:05

Chodziło mi o kobietę, ( nie tą Panią która postawiła współcześnie pomniki) będącą w latach 60 już w podeszłym wieku, przychodziła tam na cmentarz i opiekowała sie tymi grobami - jak twierdza świadkowie znajdującymi sie w troszkę innym miejscu. Ważne natomiast jest to by gmina zadbała o ten teren - to miejsca już dziś zabytkowe a niszczeją. Z tego co się dowiedziałam to cmentarz był podzielony na kilka części -dziecięcy u podnuża górki na której stała kaplica, była też część dla grobowców rodzinnych patrząc w stronę Rudy to po lewej stronie górki.

Pszczół Gucio

Post9 sie 2014, o 21:27

Cmentarz jest na liście zabytków. Trochę przycisnąć urzędasów i da radę to zrobić.

Rudek

Post17 wrz 2014, o 15:13

Niedaleko, bo kilka metrów od cmentarza o którym tu mowa na drodze z Rudy do Sarnowa, tam gdzie obecnie stoi krzyż przed wojną i jeszcze na początku wojny stała kapliczka przydrożna. Ma ona bardzo ciekawą historię dotyczącą jej rozbiórki. Na rozkaz Niemca zamieszkującego dom koło młyna ludzie mieli rozebrać tą kapliczkę w niedzielę gdy szli do kościoła znajdującego się w Sarnowie. Gdy ludzie nie wykonali poleceń Niemca on sam postanowił ją rozebrać. Zaprzęgnął konie, obwiązał linami kapliczkę (ponoć konie stając dęba stawiały opór) lecz w końcu kapliczka została zniszczona. Jeśli ktoś posiada zdjęcia tej kapliczki, prosiłbym o przesłanie, aby rozpocząć proces ewentualnego odbudowania jej.
Poniżej zamieszczam zdjęcie mapy udostępnianej przez Kujawsko Pomorską Bibliotekę Cyfrową, na której zaznaczyłem miejsce znajdowania się kapliczki w latach 30 ubiegłego wieku.

night

Post17 wrz 2014, o 17:47

Dziękuję za odsłonięcie rąbka tajemnicy kryjącej się za opieką nad wybranymi nagrobkami. Potwierdzam, że istniała (istnieje) kwatera dziecięca. Cmentarz znajduje się w ewidencji zabytków, a nie w rejestrze zatem nikt tak naprawdę nie ma obowiązku dbania o niego. Smutne, ale prawdziwe.
Co do kapliczki to nigdy o tym nie słyszałem. Byłaby to bardzo ciekawa inicjatywa, by ją odbudować.

Powrót do Okolice Grudziądza