Strona 1 z 1

Cmentarz Ewangelicki Ruda

PostNapisane: 18 sie 2013, o 23:37
przez archiwumx
Witam
Szukam informacji i zdjęć cmentarza oraz Kościoła Ewangelickiego (rozebranego po wojnie) znajdującego się w lesie (nazwanym Kapela) pomiędzy miejscowością Ruda a Wałdowo Szlacheckie. Będę wdzięczna za każdą informację na ten temat.

-- 19 sie 2013, o 18:22 --

Mam kilka zdjęć z tego roku gdy byłam tam na wakacjach, to rodzinne strony mojego taty. Chciałbym się dowiedzieć o nich więcej, może ma ktoś pomysł gdzie poszukać np. starych fotografii z tego miejsca.

Re: Cmentarz Ewangelicki Ruda

PostNapisane: 26 cze 2014, o 13:22
przez night
Prócz nieistniejącej kaplicy umieszczonej na wzniesieniu, cmentarz posiada jeszcze jedną tajemnicę. Dodajmy, że pozytywną. Ktoś odnowił dwa nagrobki. Sądząc po architekturze występujących tu nagrobków postanowiono zamontować dwie nowe lastrykowe ramki, a do każdej dodać krzyż z krucyfiksem. Czy ktoś wie kto dba o te nagrobki?
Cmentarz jest chyba jednym z największych spośród tzw. wiejskich cmentarzy ewangelickich na jakim byłem. Łącznie z terenem po kaplicy liczy ok. 0,71 ha. Nie wiem dokładnie jak przekłada się to na liczbę nagrobków. Zdążyłem doliczyć 50 sztuk gdy definitywnie wygoniły mnie komary. Ma czytelny układ i co najmniej kilkanaście wielkich dębów.
Sama kaplica to najprawdopodobniej był filiał parafii ewangelickiej w Wielkich Łunawach. Kiedyś Ruda należała do powiatu chełmińskiego (Kreis Kulm).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Więcej zdjęć: http://lapidaria.wikidot.com/cmentarz-ewangelicki-ruda

Re: Cmentarz Ewangelicki Ruda

PostNapisane: 7 sie 2014, o 21:35
przez archiwumx
To prawdopodobnie nagrobki z rodziny Ch., ale ludzie którzy w czasach powojennych tu mieszkali twierdzą, że w latach 60 kobieta przychodząca na groby Państwa Ch. paliła znicze w innym miejscu - kawałek niżej. Dziś to już chyba symbol i tak fajnie, że ktoś szuka swych przodków. Kaplica stojąca na wzgórzu została rozebrana przez miejscowych zaraz po wojnie, traktowano ją jako pozostałość po wrogach, a w jej fundamentach znaleziono słój z dokumentacją, którą wysłano do tłumaczenia do Niemiec - nigdy nie wróciła :(. Szukałam zdjęć tej kaplicy, ale istnieją pewnie tylko w prywatnych archiwach i albumach, a do takich ciężko dotrzeć. Tablice, które są na zdjęciu pochodzą z przynajmniej dwóch różnych nagrobków, co widać po datach pochówku. Temat jest ciekawy i myślę że jest tu wiele do odkrycia. To zabytki - czemu nikt (gmina) o to nie dba?

Re: Cmentarz Ewangelicki Ruda

PostNapisane: 8 sie 2014, o 17:43
przez Pszczół Gucio
Pani która się opiekuje tymi grobami z pewnością urodziła się na przełomie lat 60/70. Nie chciała aby jej nazwisko pojawiało się w jakimkolwiek sposób w mediach. Miała jakieś przykrości z powodu odnawiania tych grobów ze strony "miejscowych". Faktem jest jednak, że spoczywa tam jej rodzina.

Re: Cmentarz Ewangelicki Ruda

PostNapisane: 8 sie 2014, o 21:05
przez archiwumx
Chodziło mi o kobietę, ( nie tą Panią która postawiła współcześnie pomniki) będącą w latach 60 już w podeszłym wieku, przychodziła tam na cmentarz i opiekowała sie tymi grobami - jak twierdza świadkowie znajdującymi sie w troszkę innym miejscu. Ważne natomiast jest to by gmina zadbała o ten teren - to miejsca już dziś zabytkowe a niszczeją. Z tego co się dowiedziałam to cmentarz był podzielony na kilka części -dziecięcy u podnuża górki na której stała kaplica, była też część dla grobowców rodzinnych patrząc w stronę Rudy to po lewej stronie górki.

Re: Cmentarz Ewangelicki Ruda

PostNapisane: 9 sie 2014, o 21:27
przez Pszczół Gucio
Cmentarz jest na liście zabytków. Trochę przycisnąć urzędasów i da radę to zrobić.

Re: Cmentarz Ewangelicki Ruda

PostNapisane: 17 wrz 2014, o 15:13
przez Rudek
Niedaleko, bo kilka metrów od cmentarza o którym tu mowa na drodze z Rudy do Sarnowa, tam gdzie obecnie stoi krzyż przed wojną i jeszcze na początku wojny stała kapliczka przydrożna. Ma ona bardzo ciekawą historię dotyczącą jej rozbiórki. Na rozkaz Niemca zamieszkującego dom koło młyna ludzie mieli rozebrać tą kapliczkę w niedzielę gdy szli do kościoła znajdującego się w Sarnowie. Gdy ludzie nie wykonali poleceń Niemca on sam postanowił ją rozebrać. Zaprzęgnął konie, obwiązał linami kapliczkę (ponoć konie stając dęba stawiały opór) lecz w końcu kapliczka została zniszczona. Jeśli ktoś posiada zdjęcia tej kapliczki, prosiłbym o przesłanie, aby rozpocząć proces ewentualnego odbudowania jej.
Poniżej zamieszczam zdjęcie mapy udostępnianej przez Kujawsko Pomorską Bibliotekę Cyfrową, na której zaznaczyłem miejsce znajdowania się kapliczki w latach 30 ubiegłego wieku.

Re: Cmentarz Ewangelicki Ruda

PostNapisane: 17 wrz 2014, o 17:47
przez night
Dziękuję za odsłonięcie rąbka tajemnicy kryjącej się za opieką nad wybranymi nagrobkami. Potwierdzam, że istniała (istnieje) kwatera dziecięca. Cmentarz znajduje się w ewidencji zabytków, a nie w rejestrze zatem nikt tak naprawdę nie ma obowiązku dbania o niego. Smutne, ale prawdziwe.
Co do kapliczki to nigdy o tym nie słyszałem. Byłaby to bardzo ciekawa inicjatywa, by ją odbudować.