Teraz jest 8 sie 2020, o 18:22

Ewangelicy vs. katolicy

• Autor
  • Wiadomość

JFP

Ewangelicy vs. katolicy

Post3 lis 2013, o 12:10

Wątek nie bardzo pasuje do działu, ale lepszego miejsca nie znajduję; w razie czego proszę o przesunięcie.
Interesuje mnie kwestia procentowego udziału ewangelików na terenie obecnego woj. kuj. - pom. w wieku XIX jak i w latach późniejszych.
Jedyne opracowania jakie znajduję w http://kpbc.umk.pl/dlibra tyczą okresu II RP, ale i z nich wynika, że w niektórych miejscach ewangelicy stanowili wciąż procentową większość jeszcze na początku lat dwudziestych XX wieku!
Precyzując więc. Czy istnieją jakieś opracowania mówiące o tym, że konkretne rejony w sensie geograficznym były zdominowane przez ewangelików, podczas gdy inne przez katolików?
Moje zainteresowanie tym tematem bierze się stąd, że z jednej strony mam gigantyczne problemy z poznaniem przodków mojego pradziada Antona Plitt, a z drugiej strony wieść rodzinna przekazywana z ust do ust mówi, że byli oni ewangelikami. Co tłumaczyłoby problem z dostępem do akt metrykalnych, gdyż jak powszechnie wiadomo wszystkie akta metrykalne kościoła ewangelickiego z terenu Prus Zachodnich zostały wywiezione w ostatnich tygodniach wojny do Niemiec.
Moja pobieżna siłą rzeczy analiza (ani nie jestem historykiem, ani nie mam dostępu do materiałów źródłowych) dowodzi dla przykładu, że południowe rejony Brodnicy (Strasburg), gdzie urodził się pradziad były kolebką ewangelików, podczas gdy północne katolików. Na ile mam rację, a na ile nie, nie wiem.
Liczę na pomoc forumowiczów w tej materii.

Powrót do Okolice Grudziądza